Leslie Odom Jr., Maria Bakalova και Steven Yeun Μεταξύ 395 καλεσμένων για συμμετοχή στην Ακαδημία Όσκαρ

>

ΒΡΑΒΕΙΑΡΥΘΜΟΣ

Οι υποψήφιοι για Όσκαρ ηθοποιοί Leslie Odom Jr., Maria Bakalova και Steven Yeun είναι μεταξύ των 395 ατόμων που έχουν προσκληθεί να ενταχθούν στην Ακαδημία Κινηματογραφικών Τεχνών και Επιστημών, ανακοίνωσε η Ακαδημία την Πέμπτη.

Επίσης στη λίστα προσκλήσεων: ηθοποιοί Yahya Abdul-Mateen, Nicole Beharie, Kingsley Ben-Adir, Carrie Coon, Laverne Cox, Andra Day, Vanessa Kirby, Nathan Lane, Jonathan Majors, Robert Pattinson και Issa Rae. σκηνοθέτες Lee Isaac Chung, Sean Durkin, Emerald Fennell, Jonathan Glazer, Shaka King, Darius Marder και Florian Zeller. και μουσικούς Jon Batiste, H.E.R., Janet Jackson και Emile Mosseri.





Οκτώ άτομα προσκλήθηκαν από δύο διαφορετικούς κλάδους: οι Chung, Fennell, King, Zeller, Kaouther Ben Hania και Craig Brewer προσκλήθηκαν τόσο από τους σκηνοθέτες όσο και από τους συγγραφείς, ενώ ο Alexander Nanau από τους σκηνοθέτες και τα ντοκιμαντέρ και ο Odom Jr. τόσο τους ηθοποιούς όσο και τους κλάδους της μουσικής. Εάν αποδεχθούν τις προσκλήσεις, οι διπλοί προσκεκλημένοι πρέπει να επιλέξουν έναν μόνο κλάδο στον οποίο θα εισέλθουν στην Ακαδημία.

Αγάλματα Όσκαρ Διαβάστε επίσης:
Τα βραβεία Όσκαρ διατηρούν τις εκδόσεις τους για ακόμη μια χρονιά κατάλληλες

Ο αριθμός των προσκλήσεων είναι σημαντικά μικρότερος από τις μαζικές ομάδες που κλήθηκαν να ενταχθούν στην Ακαδημία μετά τις διαδηλώσεις #OscarsSoWhite του 2016. Κατά τη διάρκεια των πέντε ετών που ακολούθησαν, ο αριθμός των προσκλήσεων ήταν κατά μέσο όρο πάνω από 800 ετησίως, με υψηλό 928 το 2018 . Η Ακαδημία πέτυχε τον στόχο της για το 2016 να διπλασιάσει τον αριθμό των γυναικών και των μη λευκών μελών έως το 2020, και φέτος οι τεράστιες ομάδες νέων μελών μειώθηκαν κατά σειρά, είπε η AMPAS, για να καταστεί δυνατή η σταθερή μελλοντική ανάπτυξη και να εξασφαλιστεί η απαραίτητη υποδομή, προσωπικό πόρους και περιβάλλον για την υποστήριξη όλων των μελών της Ακαδημίας.



Στις αρχές έως τα μέσα της δεκαετίας του 2010, η Ακαδημία είχε κατά μέσο όρο περίπου 300 προσκλήσεις ετησίως-ενώ πριν από αυτό, με τους κανόνες που ορίζουν το μέγεθος της Ακαδημίας, ο αριθμός των προσκλήσεων κυμαινόταν πιο συχνά από 104 (το 2008) έως 178 (το 2011).

Σύμφωνα με την Ακαδημία, η τάξη του 2020 είναι 46% γυναίκες, 39% από υποεκπροσωπούμενες εθνοτικές-φυλετικές κοινότητες και 53% διεθνείς, συμπεριλαμβανομένων επαγγελματιών κινηματογράφου από 49 χώρες.

Περισσότερο από το 20% των προσκλήσεων θα πάει σε προηγούμενους υποψηφίους για Όσκαρ, πολλοί από τους οποίους έλαβαν τις υποψηφιότητές τους νωρίτερα φέτος. Αλλά το Music Branch προσκάλεσε την Janet Jackson, η οποία έλαβε την υποψηφιότητά της για Όσκαρ για τη συγγραφή ενός τραγουδιού από την Poetic Justice το 1994, ενώ οι προσκλήσεις των Actors Branch περιελάμβαναν τον Nathan Lane και τον Hugh Bonneville, βετεράνους ερμηνευτές που δεν έχουν υποβληθεί ποτέ.



Βραβεία Όσκαρ Κυβερνήτη Ντάνι Γκλόβερ Σάμιουελ Τζάκσον Διαβάστε επίσης:
Ο Ντάνι Γκλόβερ, ο Σάμιουελ Λ Τζάκσον, η Ελέιν Μέι και η Λιβ Ούλμαν θα λάβουν τιμητικά Όσκαρ στα Βραβεία Κυβερνήτη

Ο κλάδος ταινιών μικρού μήκους και μεγάλου μήκους προσκάλεσε 39 νέα μέλη, τα περισσότερα από όλα τα υποκαταστήματα. Το υποκατάστημα Casting Directors κάλεσε τους λιγότερους, 10.

Η Ακαδημία δεν αποκαλύπτει ποια υποψήφια μέλη αποδέχονται τις προσκλήσεις και ποια απορρίπτουν, αν και η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που προσκαλούνται επιλέγουν να συμμετάσχουν.

Ο πλήρης κατάλογος των προσκλήσεων:

Ηθοποιοί
Yahya Abdul-Mateen II-The Trial of the Chicago 7, Us
Μαρία Μπακάλοβα - Μπόρατ Επόμενο Moviefilm: Παράδοση Μεγάλης Δωροδοκίας στο Αμερικανικό Καθεστώς για Κερδίστε Ωφέλεια Κάποτε το Ένδοξο Έθνος του Καζακστάν, XIIa
Vidya Balan - Tumhari Sulu, Kahaani
Nicole Beharie - Miss Juneteenth, 42
Kingsley Ben-Adir-One Night in Miami…, Noelle
Hugh Bonneville - Downton Abbey, Paddington 2
Jesse Borrego - Κολομβιανή, Con Air
Carrie Coon - The Nest, Gone Girl
Laverne Cox - πολλά υποσχόμενη νεαρή γυναίκα, κακά μαλλιά
Andra Day - Ηνωμένες Πολιτείες εναντίον Billie Holiday, Cars 3
Clea DuVall - Argo, Zodiac
Henry Golding - A Simple Favor, Crazy Rich Asians
Eiza González - Νοιάζομαι πολύ, Baby Driver
Kimberly Norris Guerrero - The Glorias, Hidalgo
Nicholas Guest - Big Hero 6, Κατάταξη
Ye-ri Han-Minari, Horst Woman
Vanessa Kirby - Pieces of a Woman, Mission: Impossible - Fallout
Nathan Lane - The Producers, The Birdcage
Jonathan Majors - Da 5 Bloods, The Last Black Man στο Σαν Φρανσίσκο
Luis Gerardo Méndez - Charlie’s Angels, Murder Mystery
Wagner Moura - Sergio, Δίκτυο σφηκών
Ramsey Nouah - ’76, The Figurine
Leslie Odom, Jr.* - One Night in Miami…, Harriet
Robert Pattinson - Tenet, The Lighthouse
Clarke Peters - Da 5 Bloods, Harriet
Paul Raci - Sound of Metal, No Ordinary Hero: The SuperDeafy Movie
Issa Rae - The Lovebirds, The Photograph
Stephen Root - Βγες έξω, γραφείο
Jurnee Smollett - Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn, The Great Debaters
Isiah Whitlock, Jr. - Da 5 Bloods, BlacKkKlansman
Steven Yeun - Minari, Burning
Yuh-Jung Youn-Minari, The Housemaid

Casting Director
Domnica Circiumaru - God's Own Country, Charlie Countryman
Sarah Crowe - Η προσωπική ιστορία του David Copperfield, The Death of Stalin
Leah Daniels Butler - Οι Ηνωμένες Πολιτείες εναντίον της Billie Holiday, του Lee Daniels ’The Butler
Kim Davis-Wagner-Her, Being John Malkovich
Kei Kawamura - Legend of the Demon Cat, Silence
Jessica Kelly - Καλοκαίρι, Κληρονομικό
Esther Kling - Ασία, Αλαντίν
Liz Mullane - The Lovely Bones, The Lord of the Rings: The Return of the King
Susan Shopmaker - Sound of Metal, First Reformed
Patrícia Vasconcelos - Μυστήρια της Λισαβόνας, Αμπουρδιστάν

Κινηματογραφιστές
Manuel Alberto Claro - Hope, Melancholia
Christine A. Maier - Quo Vadis, Aida ?, Life Guidance
Tobie Marier-Robitaille-Night of the Kings, Nitro Rush
Erik Messerschmidt - Μανκ
Andrey Naydenov - Αγαπητοί σύντροφοι !, Ευφορία
Marcell Rév - Malcolm & Marie, White God
Piotr Sobocinski, Jr. - Corpus Christi, δεν κλαίω ποτέ
Martin Strba - Charlatan, Sekal Has to Die
Pablo Valdés - The Mole Agent, Los Reyes
Nicolás Wong - La Llorona, Russian Dolls
Jing-Pin Yu-Άλμα, καλύτερες μέρες

Ενδυματολόγοι
Lea Carlson - The Broken Hearts Gallery, Δωμάτιο
Shirley Chan Ku Fang - Kung Fu Hustle, A Chinese Ghost Story
Beatriz De Benedetto - The Two Papes, The Motorcycle Diaries
Cindy Evans - The Way Back, Atomic Blonde
Charlese Antoinette Jones - Judas and the Black Messiah, Ride
Muriel Parra - A Fantastic Woman, Neruda
Kari Perkins - Boyhood, Mud
Christopher Peterson - The Irishman, Dark Waters
Marci Rodgers - Lost Girls, BlackKkKlansman
Catherine Rodríguez - Birds of Passage, Embrace of the Serpent
Margot Wilson - The Nightingale, The Dressmaker
Kenneth Chung-Man Yee-The Wasted Times, Curse of the Golden Flower

Σκηνοθέτες
Muhammad Al Darraji - The Journey, Sons of Babylon
Michael Almereyda - Tesla, Marjorie Prime
Kaouther Ben Hania* - Ο άνθρωπος που πούλησε το δέρμα του, την ομορφιά και τα σκυλιά
Wayne Blair - Top End Wedding, The Sapphires
Lizzie Borden - Working Girls, Born in Flames
Janicza Bravo - Zola, Lemon
Craig Brewer* - Black Snake Moan, Hustle & Flow
Lee Isaac Chung * - Minari, Munyurangabo
Cherien Dabis - Μάιος το καλοκαίρι, Amreeka
Nia DaCosta - Candyman, Little Woods
Andrew Dosunmu - Μητέρα του George, ανήσυχη πόλη
Sean Durkin - The Nest, Martha Marcy May Marlene
Emerald Fennell* - πολλά υποσχόμενη νεαρή γυναίκα
Johnathan Glazer - Under the Skin, Sexy Beast
Nicole Tristan Kassell - A Little Bit of Heaven, The Woodsman
Shaka King* - Judas and the Black Messiah, Newlyweeds
Darius Marder - Sound of Metal, Loot
Nina Menkes - Phantom Love, Queen of Diamonds
Alexander Nanau* - Συλλογικό, Toto and His Sisters
Derek Kwok-cheung Tsang-Better Days, Soulmate
George C. Wolfe - Ma Rainey’s Black Bottom, Lackawanna Blues
Cathy Yan - Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn, Dead Pigs
Florian Zeller* - Ο πατέρας

Ντοκυμαντέρ
Karen Akerman - The Trial, Simonal - Κανείς δεν ξέρει το δύσκολο που είχα
Raney Aronson-Rath-Για τον Sama, Abacus: Small Enough to Jail
João Atala - The Edge of Democracy, The Daily Death
Philippe Bellaiche - Advocate, The Settlers
Julie Cohen - Με λένε Pauli Murray, RBG
Charlotte Cook - Do Not Split, The Gospel of Eureka
Heino Deckert - Aquarela, Human Flow
Alice Elliott - Miracle on 42nd Street, The Collector of Bedford Street
Rodney Evans - Vision Portraits, The Unveiling
Κρίστιν Φίλεϊ
Μπράιαν Φόγκελ - Ο Διαφωνούντας, carκαρος
Nick Fraser - The Lovers and the Despot, Man on Wire
Jacqueline Glover - True Justice: Bryan Stevenson’s Fight for Equality, Jim: The James Foley Story
Τ. Γκρίφιν - Boys State, Life, Animated
Maya Daisy Hawke - Janis: Little Girl Blue, Cave of Forgotten Dreams
Wolfgang Held - All In: The Fight for Democracy, Children Underground
Kathy K. Im
Judy Karp - Ο Ντικ Τζόνσον είναι νεκρός, Citizenfour
Lesli Klainberg - Υπέροχο! The Story of Queer Cinema, In the Company of Women
Susan Margolin - A Crime on the Bayou, The Rape of Recy Taylor
Ousmane William Mbaye - President Dia, Mère -Bi (Mother)
Lucila Moctezuma - Living Los Sures, The New American
Bill Morrison - Dawson City: Frozen Time, The Great Flood
Alexander Nanau* - Συλλογικό, Toto and His Sisters
Xan Parker - Rebuilding Paradise, Tigerland
Kellen Quinn - Time, Midnight Family
Brenda Robinson - The Great American Lie, United Skates
Kim A. Snyder - Us Kids, Newtown
Kathryn Townsend - Cold Case Hammarskjöld, Shirkers
Angela Tucker - Belly of the Beast, (A) Σεξουαλική
Betsy West - Με λένε Pauli Murray, RBG
Justin Wilkes - Rebuilding Paradise, What Happened, Miss Simone;
Peter Yam - Lost Course, Yellowing

Στελέχη
Μπάιρον Άλεν
Ashley Brucks
Darlene Caamaño Loquet
Μπομπ Τσάπεκ
Ματ Ντέντλερ
Έιμι Ντάνινγκ
Ντέιβιντ Έλισον
Τζέιμι Έρλιχτ
Τέιλορ Φρίντμαν
Έλεν Γκόλντσμιθ-Βέιν
Κέιτι Γκούντσον-Τόμας
Ράιαν Τζόουνς
Τίλαν Τζόουνς
Γουέντι Λίντελ
Naketha Mattocks
Λορέντζα Μουνόζ
Νικόλας Νέσμπιτ
Peter Oillataguerre
Πιλάρ Σαβόνε
Κρίστοφερ Σο
Σκοτ Στράους
Ντρέι Τάκφιλντ
Ζακ Βαν Αμπουργκ
Kiyoshi Watanabe
Jiafeng Janet Wu
Νεγκίν Γιαζντί

Συντάκτες ταινιών
Debbie Berman - Love and Monsters, Black Panther
Dana Bunescu - Συλλογικό, 4 μήνες, 3 εβδομάδες και 2 ημέρες
Matthew Friedman - Palm Springs, The Farewell
Jamie Gross - Booksmart, Popstar: Never Stop Never Stopping
Catherine Haight - Troop Zero, Afternoon Delight
Gesa Jäger - Tiger Girl, Love Steaks
Brian A. Kates - We the Animals, The Savages
Justin Krish - Blinded by the Light, Bend It Like Beckham
Γιώργος Λαμπρινός - Ο πατέρας, Ξένια
Mikkel E. G. Nielsen - Sound of Metal, A Royal Affair
Kristan Sprague - Judas and the Black Messiah, Newlyweeds
Frédéric Thoraval - Ελπιδοφόρα νεαρή γυναίκα, απαίσια
Χάρι Γιουν - Μινάρι, Ντιτρόιτ

Καλλιτέχνες μακιγιάζ και κομμωτές
Nacho Díaz - The Endless Trench, while at War
Carla Joi Farmer - Coming 2 America, Dolemite Is My Name
Morten Jacobsen - Into the Darkness, The Square
Eryn Krueger Mekash - Hillbilly Elegy, The Prom
Kristyan Mallett - Artemis Fowl, The Theory of Everything
Adrien Morot - The Glorias, Barney's Version
Mia Neal - Ma Rainey’s Black Bottom, Uncut Gems
Francesco Pegoretti - Pinocchio, The Happy Prince
Nadine Prigge - Ο σκοτεινός πύργος, Invictus
Pepe Quetglas - Shrews, Pan’s Labyrinth
Kimberley Spiteri - Mank, Palm Springs
Megan Tanner - A United Kingdom, Mandela: Long Walk to Freedom
Anna Van Steen - Bingo - The King of the Mornings, City of God
Scott Wheeler - One Night in Miami…, Star Trek: First Contact
Louie Zakarian - Vampires vs. the Bronx, Framing John DeLorean

Μάρκετινγκ και Δημόσιες Σχέσεις
Ντέιβιντ Μάικλ Μπλοχ
Τζίντζερ Τσαν
Ρίτα Κούπερ Λι
Μέγκαν Κρόφορντ
Mary T. Daily
Clare Anne Darragh
Josh DuBois
Βενεσά Φραγκιούο
Johanna Fuentes
Μισέλ Αν Χάγκεν
Κάρολ ΜακΚόναχι
Μπίλι Μίκελσον
Τζοάνα Μάιλς
Τσαντ Μίλερ
Κρίστιαν Παρκς
Σάρα Ράιχ
Graham Retzik
Ντανιέλα Χέιλ Ρόμπινσον-Άσφα
Κέβιν Σέλμπι
Άντζελα Σμιθ
Tamar Teifeld
Βικτόρια Τρεόλε
Denny You
Χριστίνα Ζήσα

ΜΟΥΣΙΚΗ
Jon Batiste - Soul, Red Hook Summer
Αμάντα Μπράουν - Babyteeth, Red Obsession
Len Calvo - Finding Agnes
Dernst Emile II - Judas and the Black Messiah, The Photograph
ΑΥΤΗΝ. - Ο Ιούδας και ο Μαύρος Μεσσίας, Η φωτογραφία
Janet Jackson - Tyler Perry's Why I παντρεύτηκα πάρα πολύ ;, Poetic Justice
Nora Kroll-Rosenbaum-Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, θυμήσου με
Aska Matsumiya - I'm Your Woman, Selah and the Spades
Emile Mosseri - Minari, The Last Black Man στο Σαν Φρανσίσκο
Meshell Ndegeocello - How Stella Got Her Groove Back, love jones
Leslie Odom, Jr.* - One Night στο Μαϊάμι…
Lolita Ritmanis - Blizzard of Souls, Wild Daze
Lisbeth Scott - All My Life, The Passion of the Christ
Adam Milo Smalley - Missing Link, The Town
Tiara Thomas - Judas and the Black Messiah
Pinar Toprak - Captain Marvel, The Angel
Amelia Warner - Wild Mountain Thyme, Mary Shelley

Παραγωγούς
Mo Abudu - Òlòturé, The Royal Hibiscus Hotel
Miranda Bailey - Being Frank, The Diary of a Teenage Girl
Paula Barreto - João, the Maestro, Reaching for the Moon
Rosemary Blight - Top End Wedding, The Sapphires
Caroline Bonmarchand - Spring Blossom, Head above Water
Philippe Carcassonne - The Father, Ridicule
Darren Dale - Deep Water - The Real Story, The Tall Man
Kylie du Fresne - The Invisible Man, Upgrade
Fernando Epstein - Monos, Ουίσκι
Ainsley Gardiner - Boy, Two Cars, One Night
Fabiano Gullane - The Traitor, Querô: A Damned Report
Dan Janvey - Nomadland, Beasts of the Southern Wild
Ekta Kapoor - Dream Girl, Once upon a Time in Mumbai
Shobha Kapoor - Udta Punjab, The Dirty Picture
Emilie Lesclaux - Bacurau, Υδροχόος
Jean-Louis Livi-The Father, Wild Grass
Nadine Marsh-Edwards-Been So Long, Bhaji on the Beach
Amanda Marshall - Don't Think Twice, Swiss Army Man
Paula Mazur - Let Him Go, Corrina, Corrina
Muriel Merlin - The Truth, Slack Bay
Ben Odell - Overboard, How to Be a Latin Lover
Christina Oh - Minari, The Last Black Man στο Σαν Φρανσίσκο
Inna Payán - The Golden Dream, Lucia Lucia
Tim Perell - Wolves, Shortbus
Katrin Pors - Wildland, Birds of Passage
Andrea Barata Ribeiro - Xingu, Πόλη του Θεού
Alex Saks - The Glorias, The Florida Project
Shrihari Sathe - The Sweet Requiem, It Felt Like Love
Peter Spears - Nomadland, Call Me by Your Name

Σχέδιο παραγωγής
Grant Armstrong-Spider-Man: Far from Home, Les Misérables
Matt Callahan - The Descendants, Get Smart
Tina Charad - Once upon a Time… στο Χόλιγουντ, La La Land
Cathy Featherstone - The Father, Supernova
Peter Francis - The Father, The Children Act
Beat Frutiger - Avengers: Endgame, Dolemite Is My Name
Trish Gallaher Glenn - Mank, Frost/Nixon
Charles Harrington - Knives Out, Ντιτρόιτ
Alan J. Hook - Black Panther, Syriana
Elizabeth Keenan - News of the World, Selma
Sebastian Till Krawinkel - A Hidden Life, Inglourious Basterds
Alan E. Muraoka - I Hate Kids, Little Miss Sunshine
Susan Ogu - The Big Short, Party Monster
Vicki Pui - Black Panther, Pacific Rim
Jean Rabasse - Vatel, Η πόλη των χαμένων παιδιών
James Rothwell - The Lion King, Free Birds
Diana Stoughton - Ma Rainey’s Black Bottom, Dogma
Warren Alan Young - Harriet, Twin Falls Idaho

Ταινίες μικρού μήκους και κινούμενα σχέδια μεγάλου μήκους
Rita del Rosario Basulto - Eclosión, Βροχή στα μάτια
Ossama Bawardi - The Present, Haneen
Will Becher - A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon, The Pirates! Band of Misfits
Jerry Beck - Wicked City, Robot Carnival
John Bryant - The Wild Thornberrys Movie, Rugrats in Paris
Réka Bucsi - Solar Walk, Symphony No. 42
Clara Chan - Over the Moon, Πελαργοί
Peilin Chou - Πάνω από τη Σελήνη, αποτρόπαιο
Sharon Colman - The Croods, Badgered
Anca Damian - Marona’s Fantastic Tale, Crulic - The Path to Beyond
Philippe Denis - Trolls, Megamind
Travon Free - Two Distant Strangers
Andrew Gent - Isle of Dogs, Frankenweenie
Michael Govier - Αν Κάτι Συμβαίνει Σε Αγαπώ, Χώρος προς Ενοικίαση
Gísli Darri Halldórsson - Yes -People, Kókó the Killer Whale
SungHo Hong - Red Shoes and the Seven Dwarfs, Sky Blue
Joey Horvitz - Παιχνίδι, Παρασκευή βράδυ
Brenden Hubbard-The Helping Hand, Cul-de-Sac
Jeanette Jeanenne - Αναχωρήσεις, Trusts & Estates
Sebastian Kapijimpanga - Over the Moon, Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
Sara Koppel - Embraces & the Touch of Skin, Seriously Deadly Silence
Christophe Lautrette - The Croods, Bee Movie
Carolina Markowicz - The Orphan (The Orphan), Tatuapé Mahal Tower
Will McCormack - If Something Happens I Love You, Toy Story 4
Adrien Mérigeau - Genius Loci, Song of the Sea
François Morisset - Bonobo, Without Sky
Dana Murray - Soul, Lou
Farah Nabulsi - Το παρόν, εφιάλτης της Γάζας
Erick Oh - Opera, The Dam Keeper
Gennie Rim - Over the Moon, Dear Basketball
Martin Desmond Roe - Two Distant Strangers, Buzkashi Boys
Madeline Sharafian - Burrow, Εμπρός
Tomer Shushan - White Eye, Inside Shells
Lisa Stewart - Turbo, Monsters vs Aliens
Ross Stewart - Wolfwalkers, The Secret of Kells
Erez Tadmor - Sirens, Dear God
Charles Williams - Όλα αυτά τα πλάσματα, σπίτι
Nate Wragg - The Croods: A New Age, Captain Underpants: The First Epic Movie
Carlos Zaragoza - The Emoji Movie, Gnomeo & Juliet

Ήχος
Kristian Eidnes Andersen - Into the Darkness, The Hunt
Maurizio Argentieri - The Life Ahead, All the Money in the World
Christopher S. Aud - The Way Back, The Disaster Artist
Jaime Baksht - Sound of Metal, I'm No More Here
Κρίστοφερ Μπάρνετ - Έλα, carκαρε
Nicolas Becker - Sound of Metal, The Summer of Sangaile (Sangailes Vasara)
Phillip Bladh - Sound of Metal, The Little Hours
Onnalee Blank - Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn, If Beale Street Could Talk
Vince Caro - Soul, Toy Story 4
Carlos Cortés - Sound of Metal, Our Time
Marko Anthony Costanzo - Greyhound, BlacKkKlansman
Michellee Couttolenc - Sound of Metal, I'm No More Here
Valérie Deloof - Portrait of a Lady on Fire, BPM (Beats Per Minute)
Coya Elliott - Soul, Toy Story 4
Steve Fanagan - Room, Albert Nobbs
Dominic Carl Gibbs - The Gentlemen, Aladdin
Paul Hackner - Trolls World Tour, Crawl
Andy Hay - Μια νύχτα στο Μαϊάμι…, Αμερικανίδα
Mirosław Makowski - oldυχρός Πόλεμος, Ida
Isabel Muñoz - Miss Bala, Backyard (The Backyard)
Nathan Nance - Mank, Toy Story 4
Whit Norris - Hillbilly Elegy, Godzilla: King of the Monsters
Erin Oakley - Charlie’s Angels, Zombieland: Double Tap
Barry O’Sullivan - Brooklyn, The Man from U.N.C.L.E.
David Paterson - Εγώ, η Tonya, Drive
Bjørn Schroeder - Οι μάγισσες του Roald Dahl, Kajillionaire
Marlowe Taylor - Judas and the Black Messiah, The Marksman
Juli Vandenberg - Fiela se Kind, Otelo Burning
Thomas Tommy Vicari - Moonlight, Bridge of Spies
David Wyman - Greyhound, Deepwater Horizon
Ken Yasumoto - Climax, Love

Οπτικά εφέ
Lance Baetkey - Avengers: Endgame, Avengers: Infinity War
Peta Bayley - Dolittle, Shazam!
Dennis Berardi - Shazam !, The Shape of Water
Daniele Bigi - Aladdin, Ready Player One
Axel Bonami - Artemis Fowl, Godzilla
Genevieve Camilleri - Love and Monsters, Velvet Buzzsaw
Raymond Chen - Alita: Battle Angel, The Meg
Yeenshi Chen - Over the Moon, Life of Pi
Santiago Colomo Martinez - The One and Only Ivan, The Jungle Book
Michael Joseph Conte - Terminator Genisys, Elysium
Michael Cozens - Alita: Battle Angel, Pete’s Dragon
Ferran Domenech - Maleficent: Mistress of Evil, Alien: Covenant
Benoit Dubuc-Missing Link, X-Men: Days of Future Past
Scott Edelstein - Avengers: Endgame, Avengers: Infinity War
Matt Everitt - Love and Monsters, Skyscraper
Pawl Fulker - Dolittle, Jurassic World: Fallen Kingdom
John Haley-Hellboy, The Amazing Spider-Man 2
Sherry Lynn Hitch - Mank, The Irishman
Nick Hsieh - ‘Monster Hunt, Looper
Chia-Chi Hu-Soul, Incredibles 2
Steve Ingram - Mulan, Pete’s Dragon
Ben Jones - The One and Only Ivan, The Lion King
Shannon Justison-Spider-Man: Far from Home, Captain Marvel
Matthew Kasmir - The Midnight Sky, Paddington
Michael Kennedy - The Jungle Book, Προμηθέας
Ryan Laney-Καλώς ήλθατε στην Τσετσενία, Ant-Man
David Lee - Tenet, John Carter
May Leung - Bohemian Rhapsody, Star Trek Beyond
Viktor Muller - Voyagers, Gemini Man
Max Solomon - The Midnight Sky, Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
Sheldon Stopsack - Gemini Man, Terminator: Dark Fate
Damien Stumpf - Cruella, Maleficent: Mistress of Evil
Stephen Unterfranz - Shadow in the Cloud, Rampage
David Watkins - The Midnight Sky, Fantastic Beasts and Where to Find Them

Συγγραφείς
Kenya Barris - Coming 2 America, Girls Trip
Peter Baynham - Μπόρατ Μεταγενέστερο Moviefilm: Παράδοση της Μεγάλης Δωροδοκίας στο Αμερικανικό καθεστώς για να επωφεληθείτε Κάποτε το ένδοξο έθνος του Καζακστάν, οι πολιτιστικές σπουδές Borat της Αμερικής για το όφελος Glorious Nation of Kazakhstan
Kaouther Ben Hania* - Ο άνθρωπος που πούλησε το δέρμα του, την ομορφιά και τα σκυλιά
Paul Mayeda Berges - Blinded by the Light, Bend It Like Beckham
Craig Brewer* - Black Snake Moan, Hustle & Flow
Lee Isaac Chung * - Minari, Munyurangabo
Will Collins - Wolfwalkers, Song of the Sea
Emerald Fennell* - πολλά υποσχόμενη νεαρή γυναίκα
Anthony Hines - Μπόρατ Μεταγενέστερο Moviefilm: Παράδοση Μεγάλης Δωροδοκίας στο Αμερικανικό Καθεστώς για Κερδίστε Ωφέλεια Μόλις Δοξασμένο Έθνος του Καζακστάν, Μπόρατ Πολιτιστικές Εκπαιδευτικές Σπουδές της Αμερικής για Κερδίστε το Όφελος Glorious Nation of Kazakhstan
Jon Hurwitz - American Reunion, Harold & Kumar Go to White Castle
Brad Ingelsby - Our Friend, The Way Back
Shaka King* - Judas and the Black Messiah, Newlyweeds
Lam Wing Sum - Better Days, Soulmate
Li Yuan - Better Days, Soulmate
Dan Mazer - Μπόρατ Μεταγενέστερο Moviefilm: Παράδοση της Μεγάλης Δωροδοκίας στο Αμερικανικό Καθεστώς για Κερδίστε Ωφέλεια Μόλις Δοξασμένο Έθνος του Καζακστάν, Μπόρατ Πολιτιστικές Μάθηση της Αμερικής για Κερδίστε το Όφελος Glorious Nation of Kazakhstan
Tarell Alvin McCraney - High Flying Bird, Moonlight
Kemp Powers - One Night in Miami…, Soul
Hayden Schlossberg - American Reunion, Harold & Kumar Go to White Castle
Alice Wu - The Half of It, Save Face
Xu Yimeng - Better Days, Soulmate
Florian Zeller* - The Father, Φλόριντα

Μέλη-σε-μεγάλο
Κάμερον Μπέιλι
Τζον Μπουζέτι
Τζένιφερ Τζο Καπούτο
Giovanna Fossati
Κρεγκ Λόου
Κάρι Γκρουμπίν
Ευγένιος Ερνάντες
Τσουνγκ Τσι Λι
Peter Mavromates
Αν Μέρφι
Λόρεν Νίλσεν
Νίκη Πένυ
Ντάριν Ριντ
Άλις Τέιλορ
Τζέρεμι δωμάτιο

Διαβάστε επίσης:
Ο Μπίλι Κρίσταλ αποκαλεί τη σύγχρονη κωμωδία «Ναρκοπέδιο», ρίχνει σκιά στα φετινά Όσκαρ Σχόλια

Δημοφιλείς Αναρτήσεις